Psychoterapie
Psychoterapie je léčebné působení psychologickými prostředky, jehož cílem je odstranění nebo zmírnění potíží. Konkrétní cíl psychoterapie si klient a terapeut domlouvají během prvních sezení a později mohou být upřesněny, doplněny či změněny. Více se o způsobech psychoterapeutické práce, kterou nabízím, dočtete na stránkách o gestalt terapii a psychoterapii zaměřené na tělo. Psychoterapie může být krátkodobá (přibližně do 20 sezení) či dlouhodobá (více než 20 sezení). Sezení probíhají obvykle 1× týdně, možná je i frekvence 1× 14 dní, pak je ovšem terapie méně intenzivní a je menší kontinuita mezi jednotlivými sezeními.
Psychologické poradenství
Psychologické poradenství je zaměřené na řešení konkrétní situace. Jde o orientaci v této situaci, ujasnění si možných řešení této situace a rozhodnutí mezi těmito řešeními.
Krizová intervence
Krizová intervence je zaměřená na bezprostřední zvládnutí krize. Jde o krátkodobou intervenci (zpravidla 1-5 sezení), na kterou podle potřeb klienta (klientky) může, ale také nemusí navazovat další péče (poradenství, psychoterapie, doprovázení). V krizové intervenci jde zejména o navození úlevy a hledání možných řešení, dalších kroků a zdrojů v sobě i okolí. Důležitá je také emoční podpora a poskytnutí prostoru pro vyjádření emocí.
Krize je reakce člověka na situaci, která přesahuje běžný repertoár jeho vyrovnávacích strategií. Takovou situaci prožíváme jako bezodkladnou, naléhavou, tísnivou a zúzkostňující. Krizi můžeme prožívat v různých situacích, např. rozhodování, náhlá nečekaná životní událost (změna, ztráta), nutnost čelit požadavkům vyplývajícím z přirozeného vývoje (např. hledání prvního zaměstnání, narození dítěte, odchod do důchodu) aj. Krize není duševní nemocí, ale přirozenou součástí života, se kterou se v průběhu života setká většina lidí.